Zasady selektywnej zbiórki odpadów

16:11 0 Comments

Gmina Chorkówka wydrukowała ostatnio foldery dotyczące nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów. Strażacy, w każdej ze wsi, będą w najbliższym czasie je roznosili, dlatego prosimy przyjąć ich z życzliwością. Poniżej przedstawiamy te zasady.


Obowiązki właścicieli nieruchomości


1. Złożenie do Urzędu Gminy Chorkówka deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów. Obowiązujące terminy:
  • 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca,
  • 14 dni od dnia zaistnienia zmian mających wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami
  • Pierwsza selekcja - do dnia 30 kwietnia 2013 r.
2. Wnoszenie bez wezwania opłaty za gospodarowanie odpadami na:
  • rachunek bankowy Gminy Chorkówka nr 81 8636 1031 2003 1500 0042 0050
  • do kasy Urzędu Gminy Chorkówka
w terminie do 15 dnia ostatniego miesiąca danego kwartału kalendarzowego, tj. do 15 marca, 15 czerwca, 15 września i 15 grudnia.

3. Przestrzeganie zasad zbierania odpadów, w tym ich selektywnej zbiórki, zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Druki deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są dostępne w Urzędzie Gminy Chorkówka oraz na stronie internetowej: kliknij tutaj, aby przejść

UWAGA!!!
Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi znosi obowiązek samodzielnego podpisywania umów na odbiór odpadów komunalnych. Należy pamiętać o wcześniejszym wypowiedzeniu zawartej umowy z dotychczasowym odbiorcą odpadów komunalnych, tak aby jej ważność kończyła się w dniu 30 czerwca 2013 r.

Zasady selektywnej zbiórki odpadów




ZIELONE

WRZUCAMY: szkło bezbarwne i kolorowe w postaci butelek, słoików i pozostałe opakowania szklane
NIE WRZUCAMY: porcelany i ceramiki, luster, szkła okiennego i zbrojonego szyb samochodowych, żarówek, świetlówek, opakowań po środkach farmakologicznych i chemicznych







ŻÓŁTE
WRZUCAMY: folie opakowaniowe, opakowania plastikowe: butelki po wodzie, sokach, mleku oraz opakowania po kosmetykach, jogurtach; czysty styropian, kartony po mleku i napojach.
NIE WRZUCAMY: opakowań po środkach farmakologicznych i chemicznych (po środkach ochrony roślin, po farbach i lakierach, olejach i smarach) 
UWAGA! Styropian i kartony wrzucamy tylko do worków!


NIEBIESKIE
WRZUCAMY: papier, zeszyty, gazety, książki, opakowania papierowe, kartony, pudełka, tekturę
NIE WRZUCAMY: zabrudzonego lub tłustego papieru, kalki technicznej, lakierowanych katalogów, foliowanych prospektów






CZARNE

WRZUCAMY: zużyte pieluchy jednorazowe, ceramikę, porcelanę, kalkę techniczną, prospekty, foliowane i lakierowane katalogi, odpadki kuchenne jeśli nie kompostujemy
NIE WRZUCAMY: odpadów niebezpiecznych (lekarstw, baterii, akumulatorów, farb, lakierów, chemikaliów, żarówek, świetlówek) 









CZERWONE
WRZUCAMY: puszki po konserwach, puszki aluminiowe po napojach, opakowania metalowe, nakrętki na słoiki i butelki, kapsle, drobny złom
NIE WRZUCAMY: puszek po farbach, lakierach i aerozolach





ODPADY PROBLEMOWE
Odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki i chemikalia oraz zużyte opony i inne odpady niebezpieczne - odbierane będą raz w roku w punkcie wyznaczonym w każdej miejscowości

POPIÓŁ
Odbierany będzie dwa razy w roku, w miesiącach: styczeń i kwiecień, w ilości do 4 worków na rok od właściciela nieruchomości. Popiół należy dostarczyć w worku koloru białego z napisem POPIÓŁ (poj. 50-60l) do miejsc wyznaczonych na terenie gminy.

ODPADY ZIELONE
Odbierane będą jeden raz w miesiącu, w okresie od maja do października w ilości 110 litrów na miesiąc od właściciela nieruchomości. Odpady zielone należy dostarczyć w worku koloru czarnego (poj. 110-120l) do miejsc wyznaczonych na terenie gminy.

ODPADY BUDOWLANO-REMONTOWE I ROZBIÓRKOWE
Odbierane będą raz w roku w ilości 300 litrów na rok od właściciela nieruchomości. Zamiar oddania tych odpadów należy zgłosić do przedsiębiorcy na 14 dni przed planowanym terminem zbiórki. Odpady należy dostarczyć w worku koloru białego z napisem ODPADY BUDOWLANE (poj. 50-60l) do miejsca wyznaczonego na terenie gminy.

0 komentarze: